Muzeum Miasta Pabianic zaprasza na lekcję pt. "Podstawy czytania i pisania hieroglifów egipskich", która poświęcona jest początkom pisma w rejonie Bliskiego Wschodu oraz językowi i pismu starożytnego Egiptu.
Podczas lekcji mówimy gdzie i kiedy powstały najstarsze na tym obszarze sposoby zapisywania liczb i słów za pomocą piktogramów. Wyjaśniamy różnicę między ideogramem i fonogramem, najważniejsze zasady zapisywania języka egipskiego oraz omawiamy zmiany jakie zachodziły w tym języku przez co najmniej 3 tysiące lat. Wspominamy o materiałach pisarskich i roli pisarza w społeczeństwie starożytnego Egiptu. W trakcie spotkania dzieci wykonują ćwiczenia polegające na zapisywaniu polskich słów hieroglifami. Tłumaczą także hieroglify egipskie na język polski.
Lekcja jest jednocześnie okazją do powtórzenia najistotniejszych wiadomości o historii i geografii Egiptu. Mieści się w ramach programu nauczania klasy 3 (Książki i pisarze > Pismo) oraz historii klasy 4 szkoły podstawowej i klasy 1 gimnazjum. Zakres wiadomości oraz ćwiczenia dostosowywane są do wieku grupy.
Zajęcia prowadzi archeolog Sławomira Ruta.