Boże Narodzenie to jedno z największych zimowych świąt - święto radości, życia i pojednania. Boże Narodzenie lubią zarówno dzieci, jak i dorośli - jest to bowiem okres niezwykły, któremu towarzyszy magiczna sceneria i bajkowa atmosfera. Świątecznemu nastrojowi ulegają wszyscy - widać to zwłaszcza w ostatnim tygodniu adwentu (okres czterech tygodni poprzedzających Boże Narodzenie) - robimy wtedy świąteczne zakupy, staranniej niż zwykle sprzątamy mieszkania, czyli tworzymy wokół siebie niezwykłą, świąteczną przestrzeń i świąteczną scenerię, którą potęgują nieodłączne atrybuty Bożego Narodzenia, czyli choinka, siano pod obrusem, snopek zboża w kącie izby, odpowiednie potrawy na wigilijnym stole, łamanie się opłatkiem, prezenty dla najbliższych, wspólne śpiewanie kolęd przy blasku choinkowych lampek.
Lekcja pt. "Boże Narodzenie w tradycji polskiej" traktuje o najważniejszych atrybutach tego święta, m.in. o choince, symbolice ozdób choinkowych, wigilii i związanych z nią wierzeniach, "wilijkach" i "światach" - zapomnianych już dziś opłatkowych ozdobach, a także o zwyczajach kolędniczych i kolędnikach, którzy z dobra nowiną chodzili po domach z turoniem, gwiazdą i szopką. Brano sobie do serca ich słowa, wierząc, że mogą one wpłynąć na życie człowieka.
Prelekcja połączona jest z prezentacją eksponatów (m.in. szopka mieszczańska, lalki z przedstawień kolędniczych, ozdoby choinkowe itp.), ilustracji oraz fragmentów filmów "Boże Narodzenie w sztuce i zwyczajach wsi wieluńskiej", fragmentów filmu "Zwyczaje i obrzędy doroczne w Sieradzkiem" oraz (dla zainteresowanych) "Świąteczne zwyczaje bożonarodzeniowe w Wielkiej Brytanii". Zajęcia trwające ok. 1 godziny prowadzi etnograf Beata Borycka.