Szkoła Podstawowa nr 13 |
||||
Muzeum Miasta Pabianic |
W minionym roku obchodziliśmy 430 rocznicę urodzin pabianickiego dworu murowanego. Muzeum Miasta Pabianic dołożyło starań, aby mieszkańcy miasta mogli się zapoznać z historią tego zabytku. Przygotowało sesję popularno-naukową, w której można było uczestniczyć podczas XXIV Dni Pabianic, zorganizowało wystawę poświęconą dziejom dworu i zachęcało pabianickie szkoły do udziału w ciekawych zajęciach dydaktycznych.
Szkoła Podstawowa nr 13 odpowiedziała na to zaproszenie i we wrześniu ubiegłego roku podjęła z muzeum ścisłą współpracę. Z inicjatywy pani archeolog Sławomiry Ruty powstał program cyklu zajęć pt. "Poznaję historię dworu pabianickiego", którego autorami i realizatorami obok pracowników muzeum są nauczyciele naszej szkoły: pani Monika Mettler, wychowawczyni kl. IIa oraz pani Agata Kubiak, wychowawczyni kl. IIId. W ramach programu uczniowie obu klas uczestniczyli w zajęciach przybliżających dzieje dworu, prowadzonych zarówno w budynku muzeum, jak i w szkole. Zorganizowali także własną wystawę z zebranych przez siebie ilustracji przedstawiających dwór oraz brali udział w warsztatach plastycznych.
Wszystkie te działania miały na celu przygotowanie ich do najważniejszego punktu programu, to jest inscenizacji pt. "Jak został zbudowany nasz dwór murowany". Przedstawienie to uważamy za cenny element realizowanego programu edukacyjnego, gdyż dzieci aktywnie uczestniczące w odtwarzaniu dziejów dworu najwięcej się o nim nauczą, ponadto będą mogły podzielić się swoją wiedzą z innymi. Widzowie dowiedzą się dlaczego pojawił się w Pabianicach dwór murowany, co go łączy z Krakowem, kto był inicjatorem budowy dworu, jak przebiegała jego budowa i jakie były jego dalsze losy. Inscenizację zaprezentujemy w naszej szkole oraz Spółdzielczym Domu Kultury w Pabianicach.
Pragniemy, aby jak najwięcej uczniów pabianickich szkół bliżej poznało jeden z dwóch renesansowych zabytków Pabianic, w czym może dopomóc obejrzenie naszego spektaklu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z p. Sławomirą Rutą (tel. 215-39-82)